Na knižním trhu KnihoMAP, který se uskutečnil v sobotu 9. 4. 2022 v ZŠ prof. Švejcara, se dětem konečně podařilo překazit Velkou čtenářskou loupež a chytit Zmizíka. Tak lidé přezdívali obávanému zloději knih, který kradl knihy z našich knihoven a „zmizíkoval“ z nich i z našich pamětí jejich příběhy.

Co se stalo?

Zmizík koncem minulého roku vykradl knihovnu na Praze 12. Během Velké čtenářské loupeže ho naštěstí vyrušil detektiv Knihomil, a proto musel ukradené knihy schovat v nedalekých lesích. Knihy se tehdy dětem podařilo vrátit zpět do knihovny a zachránit tak jejich příběhy, Zmizík jim však unikl.

Proto jsme na něj nastražili past na knižním trhu KnihoMAP.

A podařilo se. Zmizíka jsme do prostor knižního trhu nalákali na prodejní výstavu českých nakladatelství, vydavatelství a knihkupectví, kterou doprovodil pestrý program. Jeho součástí byly přednášky, workshopy či výtvarné dílny. Návštěvníci KnihoMAPu si tak mohli ze starých knih vytvořit létající balón nebo papírové ptáčky. Klára Smolíková, oblíbená autorka dětských knih, si pro děti z MŠ a žáky ze ZŠ připravila naučný workshop o tom, jak se dělá kniha. Divadýlko z pytlíčku zahrálo Pohádku o princezně Mlsalce, po které následovala přednáška zaměřená na debatování s Barborou Lacinovou z Asociace debatních klubů. Potkali jsme se se slavnou youtuberkou Denisou Radovou, která žákům ZŠ osvětlila, jak se dělá youtuber. Na Čtenářské minikonferenci jsme si popovídali o oblíbených knížkách, a na závěr KnihoMAPu jsme procestovali Havaj za hubičku s cestovatelkou Míšou Hrdou.

Během celého dne se děti i jejich rodiče snažili odhalit Zmizíka. Ten totiž neodolal a na KnihoMAP skutečně dorazil. Jeho cíl byl jasný! Chtěl dokončit Velkou čtenářskou loupež, kterou jsme mu koncem roku překazili.

Děkujeme všem účastníkům KnihoMAPu za jejich neúnavnou pomoc. Zmizík byl nakonec odhalen a dopaden! Pouze díky vám jsme mohli na konci dne všichni KnihoMAP opustit s vědomím, že knižní příběhy jsou opět v bezpečí.

MAP Praha 12

KnihoMAP 2022: Děti chytly obávaného zloděje!