Jakým způsobem vznikají články na Wikipedii?

Existují pouze dva typy zdrojů, dobré a špatné. Wikipedie, podobně jako jakákoliv jiná encyklopedie, je terciárním zdrojem, tedy jakýmsi rozcestníkem, který přivádí čtenáře ke zdrojům sekundárním a primárním.

Jak to ale vlastně opravdu na Wikipedii funguje? Kdo hlídá její kvalitu?

Může tam každý napsat cokoliv?

Můžu tam napsat něco já, jako pedagog se svými studenty?

Jak svou stopu na Wikipedii zapsat nesmazatelně?

Co když mají různé události a jevy různé interpretace?

„Vytvářet a rozšiřovat otevřenou encyklopedii v té nejvyšší možné kvalitě pro každého člověka na této planetě v jeho rodném jazyce – to je to, kým jsem. To je to, co dělám. To je můj životní cíl.”

–Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie

MAP Praha 12 vás zve na EduCoffee, na kterém si řekneme vše o editaci, zakládání článků a jak správně uvádět zdroje informací v největší internetové encyklopedii.

Zamyslíme se i nad tím, jak můžete i vy využít Wikipedii a další Wikimedia projekty ve své pedagogické praxi.

Odejdete s tipy a nápady, kde hledat další podporu a inspiraci k používání Wikipedie.

V případě zájmu naváže na tento seminář v dalším termínu praktický workshop editování Wikipedie.

Termín konání: 25. 5. 2021 od 15.00 do 17.00 hodin

EduCoffee se uskuteční ON-LINE na platformě ZOOM, prosíme, registrujte se zde, počet míst je omezen!

Virtuální místnost se otevře 10 minut před začátkem, odkaz na ní pošleme všem registrovaným účastníkům do e-mailu 24 hodin před konáním akce společně s informacemi před seminářem. 

Lektoři: 

Vojtěch Veselý

Vojtěch Veselý je český wikipedista. V roce 2013 stál u zrodu programu Senioři píší Wikipedii, na kterém se od té doby podílí. Působí jako lektor a metodik vzdělávacích programů ve Wikimedia Česká republika.

Jaroslav Mašek 

Jaroslav Mašek vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Anglický jazyk – Technická a informační výchova. Je učitelem na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, lektorem kurzů pro učitele a autorem článků o vzdělávání. Vede portál o vzdělávacích technologiích Učitelský Spomocník, je autorem a vedoucím Virtuálního Digicentra Elixíru do škol. Je také členem GEG ČRspolku Wikimedia ČR a Českého klubu absolventů IVLP. Více o něm najdete na www.jaroslavmasek.cz.

www.jaroslavmasek.cz/bio

EduCoffee: Wikipedie – jak ji můžeme využít ve výuce?