Šárka Johanisová, Barbora Hrušková a Renáta Škodová jsou učitelky z mateřských škol v Praze 12, které navštívily v rámci týdenní stáže pět dánských školek.

Na EduCoffee na téma Předškolákem v Dánsku bylo o tom, co tyto tři učitelky na stáži v Dánsku zažily, co se jim líbilo a co je překvapilo. A bylo toho hodně…

Už jen příchod do první školky byl překvapující. Ve třídě bylo málo hraček, starý nábytek, děti překvapivě seděly u velkých stolů a na barových židlích bez opěradla! Hned se proto nabízela první otázka: „Vy nemáte výšku stolů a židlí přizpůsobenou dětem?“ Nemají! A to z jednoho prostého důvodu: „Paní učitelka se přeci nebude 30 let krčit na malé židličce a u malého stolečku. Vždyť si zničí záda!“

Co všechno je „jiné“?

V každé školce je minimum hraček. Děti si hrají s tím, co najdou, co si postaví, co si vyrobí. Mohou být uvnitř školky nebo na zahradě. Ven či dovnitř si přecházejí samy. Pomáhají vařit obědy, které poté samozřejmě snědí.

Dánské děti nechodí spát po obědě! Pokud si chtějí lehnout, samozřejmě mohou. Hrají si s živými prasaty, krmí slepice a v jedné lesní školce se dokonce mohou účastnit zabíjení, kuchání a následného vaření či pečení slepic. Dánští učitelé to totiž považují za koloběh života.

A jaká byla nejoblíbenější hračka? Přepravky od piva, které dětem do školky nosí jejich rodiče!

EduCoffee Předškolákem v Dánsku se uskutečnilo v rámci projektu „MAP Praha 12 pokračuje“

www.mappraha12.cz

Střípky z MŠ v Dánsku: Minimum hraček a starost o učitele